fbpx

Čo robiť, keď ma niekto obťažuje? Odpoveď na otázku, ktorá hýbe (nielen) internetom.

čo robiť, keď ma niekto obťažuje

Upozornenie: V článku sa nachádza opis sexuálneho obťažovania blízkou osobou.

Veľa ľudí sa pýta: „Čo robiť, keď ma niekto obťažuje?”

Mnohé z vás určite napadne ignorácia. „Nič mu nehovor, neangažuj sa v konverzácií, nechaj to tak, on len skúša,” a podobné rady sú v nás vryté.. Ako ale hovorí Yudit Sidikman, zakladateľka hnutia ESD Global, závisí od situácie. Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí čakali návod alebo stratégiu na predídenie nepríjemným komentárom? Žiaľ, nepoteším vás, pretože v skutočnosti nič také neexistuje.

Ignorovať alebo neignorovať?

Čo ale môžete spraviť je, že si pri nepríjemnej situácii spomeniete na prvú z 5 zásad sebaobrany – MYSLI. Mysli je presne to, čo budete potrebovať na zhodnotenie situácie. Čo sa deje? Je to niekto, koho poznám alebo nie? Kde sa nachádzame? Inými slovami – ako dlho budem vystavená neželanému a nepríjemnému správaniu a čo môžem spraviť, aby som ho zastavila?

Príklad č. 1: Muž sediaci v autobuse na vedľajšom sedadle prezerajúci si vás od hlavy po päty, ktorý utrúsi nepríjemný a nemiestny komentár na vašu osobu.

Použitie zásady  MYSLI: 

  • Je mi to nepríjemné? Áno. 
  • Je to nebezpečné? Momentálne sa necítim fyzicky ohrozená, ale neviem, do čoho to môže vyústiť. 
  • Ako dlho to bude trvať? Cesta trvá ešte 10 minút. 
  • Čo môžete spraviť? Upozorniť ho, alebo sa premiestniť na iné sedadlo. Prípadne osloviť spolucestujúcich a vodiča. Ak to eskaluje, v nevyhnutnej situácii použiť fyzickú techniku sebaobrany. 

Príklad č. 2: Priateľov otec si ma neustále doberá a dotýka sa ma. Minule, keď nikto nebol nablízku, ma capol po zadku a povedal, že ho mám na zjedenie.

Použitie zásady MYSLI: 

  • Je mi to nepríjemné? Veľmi!. 
  • Cítim sa fyzicky ohrozená? Áno a neželám si, aby ma chytal. 
  • Ako dlho to bude trvať? Opakuje sa to vždy, keď sme u nich na obede – takmer každý týždeň. Nechcem tam chodiť. 
  • Čo môžete urobiť (v tom momente alebo kedykoľvek potom)? Konfrontovať ho – povedať mu, že si neželáte, aby sa vás dotýkal a vyjadroval sa na adresu vášho tela takýmto, a ani žiadnym iným spôsobom. Môžete sa s tým niekomu zdôveriť.
    Môžete sa tiež tváriť, že tie komentáre nepočujete, no na druhej strane, vidíte sa často a vždy sa tam kvôli nemu cítite zle, takže ignorovaním to pravdepodobne nezmeníte. 

Situácia opísaná v druhom príklade je oveľa náročnejšia, najmä ak ide o človeka, ktorého poznáte a často sa vidíte. Znamená to, že správanie, ktoré sa vám nepáči, obťažuje vás, ohrozuje vás alebo môže (bude) ohrozovať v budúcnosti, sa bude pravdepodobne opakovať. Ignorovanie, stratégia, ktorá často naozaj zaberá, nebude v tomto prípade pravdepodobne najbezpečnejším výberom. 

Prečo ignorácia vždy nezaberá?

Tak, ako látkový obväz nie je najbezpečnejšou a najvhodnejšou liečbou zlomenej ruky, ani ignorácia nie je najvhodnejšou a najbezpečnejšou metódou riešenia konfliktu alebo (potenciálne) nebezpečnej situácie. Najmä z dlhodobého hľadiska. Ignorácia by mala byť JEDNOU Z MNOHÝCH techník, no zásadne nie jedinou. 

Rovnako aj to, či sa rozhodneme situáciu konfrontovať alebo nie, by mal byť náš výber. Zároveň však treba mať na mysli, že pokiaľ sa neozveme, nemáme šancu vedieť, ako druhá osoba zareaguje. Ak vás, napríklad, nový kolega zo zahraničia pri prvom stretnutí objíme, môžete mu povedať, že preferujete podanie ruky (alebo čokoľvek iné), pretože sa s kolegami neobjímate. Pokojne sa pri tom doširoka usmievajte a povedzte prosím – asertivita neznamená, že sme nevrlé a nepríjemné. 

Pochopil to a odteraz vás neobjíma? Výborne. Vypočul si vás a rozhodol sa vašu požiadavku ignorovať? Aj na druhýkrát? Aspoň ste sa o ňom dozvedeli, že má problém s rešpektovaním hraníc a v budúcnosti skúsite niečo iné (možno aj HR / oddelenie ľudských zdrojov). Práve pre tieto prípady je lepšie mať v rukáve viacero možností, nie iba ignoráciu.

Tento web používa súbory cookie pre zlepšenie poskytovania služieb a zefektívnenie prevádzky a funkcionality webu. Používaním tohto webu, bez vypnutia cookies v nastaveniach vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním.