fbpx

Viete, ako kričať o pomoc? Návod na upútanie pozornosti v krízovej situácii.

Viete, ako kričať o pomoc?

Čo by som mala zakričať, keď ma niekto napadne alebo keď som v nebezpečenstve? Jedným z frekventovaných odporúčaní je „Horí!”. Je ale užitočné?

Predtým, než sa dostaneme k tomu, ako kričať o pomoc, je dôležité si vysvetliť základný pojem tejto témy – zakrič. 

ZAKRIČ je druhá z 5 zásad sebaobrany, ktorá sa, napriek svojmu názvu, vzťahuje na každú aktivitu sebaobrany, kde využijeme hlas – rozprávať sa, vyjadriť, čo chceme a čo nie, asertívne komunikovať hranice, povedať NIE, byť hlučná. Slúži na upútanie pozornosti, zvýrazňuje to, čo hovoríme, vyruší a zmätie (potenciálneho) útočníka. Výskum dokonca naznačuje, že až 63 % žien, ktoré kričali, sa podarilo prekaziť sexuálny útok. Naopak, ZAKRIČ neopisuje a nepodporuje stereotypné škriekanie, ktoré, žiaľ, vidíme u ženských filmových protagonistiek. Rovnako to neznamená, že prvá reakcia na konflikt je, alebo by mala byť, krik.

Čo kričať v krízovej situácii?

V empowerment sebaobrane neexistuje vzorec: Ak sa stane A, musíš spraviť B. Namiesto natvrdo naučených a fixných postupov sa sústreďujeme na to, do akej miery je daná technika v danom momente efektívna, s dôrazom na jedinečnosť každej situácie a možnosti osoby, ktorá ju používa. 

Ako príklad uvediem už spomínané „Horí!”. Táto kontroverzná fráza sa často vyskytuje v debatách o kričaní o pomoc a má svojich zarytých priaznivcov aj odporcov. Osobne sa skôr prikláňam ku klubu odporcov, avšak nedovolím si tvrdiť, že „Horí!”  má nulovú šancu na úspech. Skôr sa však poďme pozrieť na okolnosti, kedy je a kedy nie je pri sebaobrane efektívne zakričať „Horí!”.

Kedy je efektívne kričať „Horí!”?

V prípade, že v práci skratovala kanvica a v kuchyni sa rozpútal oheň, ktorý potrebujete uhasiť, či v horšom prípade zavolať hasičov, je „Horí!” dokonalou metódou upozornenia na problém. Prečo? Pretože (1) upozorňuje ostatných na to, ČO sa deje – požiar; (2) niekto, kto vás bude počuť môže prísť pomôcť oheň uhasiť; (3) ak k tomu pridáme „Volajte hasičov!”, je tam šanca, že včas prídu a zachránia budovu. Ale zakričať „Horí!” pri napadnutí je oveľa menej efektívne – a to hneď z viacerých dôvodov. 

1. „Horí!” nekomunikuje náš problém

Čím jasnejšie komunikujeme, tým viac pochopiteľné a teda efektívnejšie sú naše slová. Pokiaľ zažívame násilie alebo (sexuálne) obťažovanie, je lepšie použiť frázu, ktorá povie či už útočníkovi alebo okoliu, čo sa deje a čo si (ne)želám, aby sa dialo.

Vhodné frázy zahŕňajú napríklad:
„Dosť!”
„Stoj (nepribližuj sa)!”
„Nepoznám vás, dajte ruku preč!”
„Nechytaj ma!”
„Pusti ma!”
„Nie!”

2. Myslite na hlasitosť

Násiliu na ženách a deťoch väčšinou predchádzajú menšie náznaky, napr. porušovanie osobných hraníc, zosmiešňovanie či jemné dotyky, ktoré postupom času môžu eskalovať. Tým pádom aj spôsob, akým sa ohradíme, by sme mali prispôsobiť situácii a opísať naše potreby, či už jemne alebo zvýšeným hlasom.

„Horí!”, nech už  je v akejkoľvek forme, nevysiela správu o tom, že sa mi niekoho správanie nepáči. Naopak také „Odstúp, prosím” môže byť použité vo všetkých fázach konfliktu, jednoducho a jasne. 

3. Nie každý vie (a chce) hasiť oheň

Je dosť možné, že kričaním „Horí!” dosiahneme presný opak toho, čo potrebujeme a ľudí od seba odoženieme. Schválne, koľko z vás by sa rozbehlo smerom k požiaru?

To, že existujú frázy, ktoré sú efektívnejšie a jasnejšie, neznamená, že ak vás ako prvé v strese napadne kričať „Horí!”, nikto vám nepomôže, že sa zo situácie nedostanete, alebo že ste spravili niečo zle. Akákoľvek forma sebaobrany, ktorú nám telo a situácia dovoľuje, je dobrá.


Zdroj k uvedeným štatistikám: Pauline Bart and Patricia H. O’Brien. Stopping Rape: Successful Survival Strategies (Oxford, 1985)

Tento web používa súbory cookie pre zlepšenie poskytovania služieb a zefektívnenie prevádzky a funkcionality webu. Používaním tohto webu, bez vypnutia cookies v nastaveniach vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním.