fbpx

Viete, ako kričať o pomoc? Návod na upútanie pozornosti v krízovej situácii.

Viete, ako kričať o pomoc?

Čo by som mal(a) zakričať, keď ma niekto napadne alebo keď som v nebezpečenstve? Jedným z frekventovaných odporúčaní je „Horí!”. Je skutočne užitočné?

Predtým, než sa dostaneme k tomu, ako kričať o pomoc, je dôležité si vysvetliť základný pojem tejto témy – zakrič. 

ZAKRIČ je druhá z 5 zásad sebaobrany, ktorá sa, napriek svojmu názvu, vzťahuje na každú aktivitu sebaobrany, kde využijeme hlas – rozprávať sa, vyjadriť, čo chceme a čo nie, asertívne komunikovať hranice, povedať NIE, byť hlučná.

Slúži na upútanie pozornosti, zvýrazňuje to, čo hovoríme, vyruší a zmätie (potenciálneho) útočníka. Výskum dokonca naznačuje, že až 63 percentám žien, ktoré kričali, sa podarilo prekaziť sexualizovaný útok.

 

Čo kričať v krízovej situácii?

Čím jasnejšie komunikujeme, tým viac pochopiteľné a efektívnejšie sú naše slová. Pokiaľ ste terčom násilia alebo obťažovania, dáva zmysel zakričať frázu, ktorá dá okoliu informácie o tom, čo sa deje a čo si (ne)želám, aby sa dialo. Rovnaká logika sa vzťahuje aj na komunikáciu s páchateľom.

Jasné frázy zahŕňajú napríklad:

„Stojte (nepribližujte sa)!”
„Nepoznám vás, dajte ruku preč!”
„Nechytajte ma!”
„Pustite ma!”
„Tento človek ma obťažuje! Nepoznám ho. Potrebujem pomoc!
„Vy v tom modrom svetri, zavolajte vodiča, prosím. Tento človek ma obťažuje.“
(človek skôr pomôže, ak je žiadosť o pomoc adresovaná priamo naňho, nie na dav)

Horí či nehorí?

S radou „Zakrič horí!“ sa stretávame často, no máme voči nej viaceré výhrady.

1. „Horí!” nekomunikuje náš problém

„Horí!” nevysiela správu o tom, že sa mi niekoho správanie nepáči alebo mi ubližuje. Informuje o požiari.

Naopak také „Pustite ma! Napadol ma (+ opis osoby)” je jasné, pretože presne popisuje situáciu, čo sa stalo, kto to robí, komunikuje aj s okolím, a zároveň dáva agresorovi najavo, že si vybral problémovú osobu (to je kompliment 😊 )

2. Nie každý vie (a chce) hasiť oheň

Je dosť možné, že kričaním „Horí!” dosiahneme presný opak toho, čo potrebujeme a ľudí od seba odoženieme. Schválne, koľko z vás by sa rozbehlo smerom k požiaru – najmä, ak sa nachádzate v budove?

Problém s efektivitou „Horí!“ preukazuje aj táto štúdia, kde výskumníci na základe porovnania reakcií okoloidúcich pri rôznych spôsoboch volania o pomoc zistili, že čím detailnejší popis udalosti, tým väčšia šanca na pomoc. Práve „Horí!“ sa ukázalo ako najmenej efektívny spôsob privolania pomoci pri napadnutí.

To, že existujú frázy, ktoré sú efektívnejšie a jasnejšie, neznamená, že ak vám ako prvé v strese napadne kričať „Horí!”nikto vám nepomôže, že sa zo situácie nedostanete, alebo že ste spravili niečo zle. Telo aj tak v strese spraví to, čo mu je prirodzenejšie. Práve preto je tak dôležité pravidelné opakovanie a tréning (aj pod stresom).


Zdroj k uvedeným štatistikám: Pauline Bart and Patricia H. O’Brien. Stopping Rape: Successful Survival Strategies (Oxford, 1985)

sebaobrana pre zeny

30 % ZĽAvy

Na vybrané online kurzy 
sebaobrany pre ženy

Jednodňový intenzívny kurz

Naučte sa 5 zásad sebaobrany za 5 hodín! V jednodňovom intenzívnom kurze povzbudzujúcej sebaobrany sa zameriame najmä na verbálnu sebaobranu a asertívnu komunikáciu pri najbežnejších scenároch (vymedzenie hraníc voči cudzím ľuďom aj blízkym osobám v neželaných situáciách). Taktiež sa naučíme 2 jednoduché fyzické techniky sebaobrany.