fbpx

Kto som a prečo učím sebaobranu?

Volám sa Bianka Urbanovská. Povzdbudzujúca alebo empowering sebaobrana je pre mňa veľmi silnou a osobnou témou. Necelý rok pred tým, ako sa zo mňa stala inštruktorka, som sama absolvovala kurz sebaobrany, vedený pomerne netradičným spôsobom. 

Na kurz som išla plná hnevu a zúfalstva, pretože som sa cítila bezmocná a neschopná konfrontovať sexuálne obťažovanie v uliciach. Sukne a kraťasy vystriedali dlhé nohavice a čo najmenej výrazný výber oblečenia – bez úspechu. Pískanie a trúbenie pokračovalo, a chodiť bočnými ulicami mi neprišlo ako najlepšia voľba. Cítila som nechuť vyjsť von – situácia, s akou sa, na moje neskoršie počudovanie, stretáva veľmi veľa žien a dievčat.

Keď na prvej hodine začala naša inštruktorka hovoriť o hraniciach, dostavil sa veľký pocit prekvapenia. Pýtala som sa samej seba ,,Čo má toto spoločné so sebaobranou? Ja sa chcem vedieť biť!” Samozrejme, naučili sme sa aj fyzické techniky, ale veľká časť kurzu bola zameraná na komunikáciu, hranice a spracovanie nášho hnevu. 

Ako kurz pokračoval, prišla som na to, že v mojom živote bolo veľa situácií, v ktorých som nepovedala NIE aj keď som chcela, lebo “sa to nepatrí” alebo “je to veľmi milý človek, nechcem ho uraziť”.

 

Bianka Urbanovska sebaobrana

Ani som nevedela ako, a kurz mi pomohol spracovať aj moje potlačené emócie z prekonanej traumy z detstva. Pomohol mi aj nabrať odvahu sa so svojím príbehom po rokoch zveriť. 

Zrazu som sa cítila voľná. Cítila som, že mám väčšiu kapacitu a schopnosť konfrontovať nepríjemné situácie, viem lepšie pracovať so svojimi pocitmi, adrenalínom a viem sa za seba postaviť.

Keď kurz skončil, povedala som si, že TOTO je niečo, čomu sa chcem v mojom živote venovať. Na svete je príliš veľa žien a detí, ktoré sú odhovárané od chránenia svojich hraníc, ktorým niekto povie, že sexuálne obťažovanie je kompliment, ktoré sú tlačené do toho, aby prijali bozky a objatia, aj keď im je to nepríjemné a sú nútené, aby mlčali, pomocou vyhrážania alebo (fyzického) násilia.

V lete 2018 som teda absolvovala inštruktorský kurz organizovaný medzinárodnou organizáciou ESD Global v New Yorku a stala som sa prvou inštruktorkou empowerment self defense na Slovensku, kde už rok a pol učím ženy a deti nájsť svoju vnútornú silu a byť si väčšou oporou. 

Pravidelne absolvujem podporné vzdelávacie kurzy ponúkané v rámci ESD Global network, pretože verím, že ako inštruktorka sebaobrany musím pracovať s najnovšími výskumami a učiť sa od skúsenejších kolegýň, ktoré učia ženy a deti po celom svete už desiatky rokov.

Sebaobrana pod stromček

Chcete, aby mal Váš darček hlbší zmysel? Darujte milovanej osobe kurz povzbudzujúcej sebaobrany a s ním bezpečnejší svet, ktorý sa naučí tvoriť pre seba a všetkých okolo nej.

Jednodňový intenzívny kurz

Naučte sa 5 zásad sebaobrany za 5 hodín! V jednodňovom intenzívnom kurze povzbudzujúcej sebaobrany sa zameriame najmä na verbálnu sebaobranu a asertívnu komunikáciu pri najbežnejších scenároch (vymedzenie hraníc voči cudzím ľuďom aj blízkym osobám v neželaných situáciách). Taktiež sa naučíme 2 jednoduché fyzické techniky sebaobrany.