fbpx

Top 8 reakcií mužov na inštruktorku sebaobrany

Upozornenie: V nasledujúcich riadkoch sa vyskytuje istá miera sarkazmu a cynizmu. 

Každé povolanie so sebou prináša istú dávku stereotypov, očakávaní a pri tých menej štandardných aj more otázok. Keďže v našich končinách (ale aj inde vo svete) si ľudia zvyčajne nespoja trpasličiu veľkosť a mušiu váhu ženy s výukou sebaobrany, o zábavu mám často postarané – najmä vďaka mužom. Predstavujem vám zoznam podľa mňa tých najvtipnejších komentárov, ktoré dostávam.

1. Nooo, to aby som si dával pozor / bol milý / dobrý! 

Takže doteraz si si myslel, že sa ku mne (ku ženám, alebo celkovo k ľuďom) nemusíš správať s rešpektom a byť dobrý?

2. No poď sa biť teda, ukáž, čo vieš (výzva podporená hopkajúcim postojom človeka s päsťami pred tvárou)

To fakt? Naozaj čakáš, že sa teraz po tebe vrhnem a jemne, elegantne no presvedčivo ti vykrútim ruku za hlavu, aby som dokázala, že na to mám? Keby si ma počúval vieš, že učím sebaobranu, nie nezmyselný útok. Navyše v strede konverzácie. Na oslave. S vínom v jednej a chipsami v druhej ruke.

via GIPHY

Čo na tvoju prácu hovorí tvoj chlap?

Veľa šťastia na kurze, Bianka. Drž sa. 

4. Ty určite nenávidíš mužov.

Úprimne, spýtal by si sa takúto hlúposť svalnatého karatistu, ktorý po večeroch učí sebaobranu? Pochybujem. 

5. Takže si radikálna feministka? 

Nie, nie som radikálna. Pre mňa už len spojenie akejkoľvek radikálnej ideológie s tým, že ženy a deti znovu objavujú ich silu a možnosti, je úplne surreálne. Otázka na teba: Je radikálne učiť rovnako chlapcov a dievčatá pozrieť sa vľavo a vpravo keď prechádzajú cez cestu alebo ich učiť plávať aby sa neutopili? Myslela som si…

6. Oooo, pozor na ňu. Teba by som nechcel stretnúť v noci na ulici!

Ja som, naopak, presne tá, ktorú by si na ulici stretnúť chcel. Takisto ako tvoja priateľka, sestra, mama, alebo neter. Pretože ja by som sa vám snažila pomôcť. 

7. Vôbec na to nevyzeráš, si príliš ženská / pekná / milá …

Mám brať ako kompliment, že môj výzor (akokoľvek pozitívne či negatívne ho hodnotíš) sa podľa teba esteticky na moju prácu nehodí? Má ma tešiť, že moja ženskosť či výraz tváre nie sú spojené so schopnosťou sa za seba postaviť (či už verbálne alebo fyzicky)? Pomohlo by, keby som si nalepila fúzy?!

Žeby mi naozaj tie fúzy pridali na drsnosti? Hmmm…

Veľkosť, váha, osobnosť a iné charakteristiky majú veľmi málo spoločné s našou schopnosťou sa brániť. ESD techniky, ktoré sa na kurzoch učíme sa dajú ľahko prispôsobiť jednotlivým potrebám študentiek alebo situáciám, v ktorých sa nachádzajú. 

8. To nefunguje!

Funguje. ESD a podobné typy sebaobrany majú štatisticky najväčší úspech v prevencií, ale aj v konfrontácii násilia a príbehy našich žiačok nás v tom len utvrdzujú. Síce nič nie je stopercentné, no bezmocnosť nemôže byť jedinou našou alternatívou. Ale áno, ty nám chceš len dobre, chceš nás chrániť pred sebou samými a našou imaginárnou silou, aby sme náhodou nechodili po uliciach sebavedomím nafúknuté ako po vianočnej kapustnici. Chápem, ale ďakujem, neprosím.

BONUS Tvoj chlap musí byť riadne namakaný keď robíš takúto robotu.

Nie je nič krajšie ako keď žene povieš, že za to, že je inštruktorka nevďačí mesiacom tréningu, vzdelávania, cestovania, modrín a psychického náporu, ktoré absolvovala. To jej chlap musí byť namakaný, lebo inak by to určite nerobila. Či ako to je? 


PS: Pre zachovanie verejného pokoja chcem zdôrazniť, že drvivá väčšina ľudí (mužov aj žien), ktorých stretnem, je úprimne zvedavá a má vecné otázky, na ktoré vždy rada odpoviem. Navyše, tu  je prehľad hneď niekoľkých z nich. 

sebaobrana pre zeny

30 % ZĽAvy

Na vybrané online kurzy 
sebaobrany pre ženy

Jednodňový intenzívny kurz

Naučte sa 5 zásad sebaobrany za 5 hodín! V jednodňovom intenzívnom kurze povzbudzujúcej sebaobrany sa zameriame najmä na verbálnu sebaobranu a asertívnu komunikáciu pri najbežnejších scenároch (vymedzenie hraníc voči cudzím ľuďom aj blízkym osobám v neželaných situáciách). Taktiež sa naučíme 2 jednoduché fyzické techniky sebaobrany.