fbpx

Napadnutie nožom: Má význam brániť sa?

 Jakub Rumanovský, Bianka Urbanovská

Jakub Rumanovský, Bianka Urbanovská
V ostatných mesiacoch priťahujú pozornosť množiace sa články o útokoch nožom na Slovensku, ktoré nás nútia zamyslieť sa nad tým, čo by sme v podobnej situácii mohli robiť a či to má vôbec zmysel.

V článku sa dočítate:

Prečo je napadnutie nožom bezpečnostná výzva?

Napadnutie nožom je jedným z najbrutálnejších útokov, s ktorými sa môžeme stretnúť.

Žiaľ, stretávame sa s ním pomerne často, keďže nôž patrí medzi najbežnejšie a najdostupnejšie zbrane. Rovnako si nevyžaduje špeciálny tréning na to, aby ním agresor mohol vážne ublížiť.

Pri pozornom vnímaní okolia si môžete všimnúť, že veľa ľudí nosí nôž aj na verejnosti – aspoň vreckový. Hoci jeho nosenie nie je samo o sebe problémom, v rukách nestabilného jedinca je nôž extrémne nebezpečný. Nervový skrat, amok, vplyv alkoholu či drog predsa dokáže aj z bežne neškodného človeka spraviť nebezpečného agresora.

Ako vyzerá útok nožom?

  • Útok nožom je zvyčajne veľmi prekvapujúci, agresívny a rýchly.
  • V troch štvrtinách prípadov sa útok začína z konverzačnej vzdialenosti.
  • Pod vplyvom adrenalínu a stresu cíti človek bodnutia ako silné údery.
  • V mnohých prípadoch si osoba uvedomí, že bola bodnutá až na základe krvi na odeve.
  • Vo viac než sedemdesiatich percentách sa útok začína voľnou (prázdnou) rukou, ktorá slúži najmä na zachytenie obete, na údery, a na odpútanie pozornosti od ruky držiacej nôž.

Dá sa proti útoku nožom brániť?

Obrana pri napadnutí nožom je náročná aj za ideálnych podmienok (viete, že ho agresor má, ako ho použije, máte natrénované techniky na viaceré typy útokov – od hrozby po dynamický útok).

V realite však ideálne podmienky neexistujú. Nie vždy ozbrojeného útočníka včas zbadáte alebo na neho včas zareagujete. Pridajme k tomu stres a strach o život, veľkú dávku adrenalínu či pocit prekvapenia, a všetky schopnosti sú oslabené.

Prevencia a deeskalácia

Ak sme si agresora vopred nevšimli a dostal sa do nebezpečnej blízkosti, snažíme sa situáciu čo najskôr deeskalovať a vytvoriť si čo najväčšiu vzdialenosť, prípadne z konfliktu odísť (najlepšia voľba).

Naším hlavným cieľom by za akýchkoľvek okolností malo byť, že sa s takýmto človekom (a vlastne žiadnym) nechceme dostať do fyzickej potýčky. Musíme totiž rátať s tým, že ak má nôž hoci len vo vrecku nohavíc, môže ho kedykoľvek použiť.

Počas deeskalácie stojíme od agresora čo najďalej a snažíme sa, aby sa k nám nepribližoval – napríklad aj využitím nejakej prekážky medzi nami (auto, stôl, stolička, …). Ruky držíme otvorenými dlaňami smerom k nemu, pôsobíme tak neagresívne.

S agresorom komunikujeme čo najpokojnejšie, ako nám psychika dovolí, vykáme, používame krátke frázy, vyhýbame sa nadávkam či urážkam (nadávky majú tendenciu situáciu zhoršiť).

Celá situácia však závisí od toho, o čo útočníkovi ide. Chce získať niečo, čo máme (napr. peňaženku) alebo nám chce vyslovene ublížiť? V prvom prípade je vhodné zvážiť vlastné priority – do akej miery (a kvôli čomu) som ochotná/ochotný riskovať fyzický konflikt.

Pokiaľ si všimnete, že človek s nožom v ruke sa pohybuje napr. v dave ľudí, upozornite na neho aj ostatných, napríklad hlasným: „Pozor, (muž v modrej bunde) má v ruke nôž!“ Čím špecifickejší opis, tým ľahšia identifikácia v dave. Určite sa nestrápnite – „prinajhoršom“ zachránite niekoľkým ľuďom život.

Fyzická obrana

Pred stručným zhrnutím zásad fyzickej sebaobrany proti útoku nožom považujeme za dôležité zdôrazniť, že takáto obrana sa nedá naučiť z článku, videa, ani absolvovaním jedného krátkeho seminára. Kým vo všeobecnej sebaobrane existujú verbálne či fyzické techniky, ktoré sa človek dokáže naučiť a použiť za kratší čas, obrana proti napadnutiu nožom do tejto kategórie jednoznačne nepatrí. Najväčší efekt má pravidelný tréning sebaobrany, ktorý sa zameriava aj na útoky so zbraňou (palica, nôž, hrozba strelnou zbraňou, …) – mal by byť vedený čo najrealistickejšie, no zároveň bezpečne.

Fyzická obrana proti útoku nožom prichádza až vo chvíli, keď sa mu nedalo predísť, resp. ho včas zastaviť. Pokiaľ sa tak stane, snažíme sa boj čo najskôr ukončiť, pričom robíme všetko preto, aby sa útočníkovi nôž nepodarilo použiť.

Jednotlivé techniky sebaobrany (hlavne proti útoku nožom) nám, dávajú väčšiu šancu prežiť, či odísť zo situácie s menšou ujmou na zdraví.

Je však veľmi nepravdepodobné, že z útoku nožom obeť vyviazne bez akýchkoľvek rezných či bodných rán. Radšej však odísť s dvoma-troma bodnými ranami, ako nerobiť (nevedieť) nič a mať ich desať. Tento rozdiel môže mať fatálne následky.

Výučba obranných techník spočíva v oboznámení sa s riešením rôznych útokov a hrozieb nožom.

Na udržanie si vzdialenosti od útočníka môžete využiť:

  • nejaký predmet, ktorý vytvorí bariéru či štít;
  • kopy – je bezpečnejšie riskovať zranenia na nohe, ako mať zasiahnuté životne dôležité orgány.

Pokiaľ sa vám nepodarilo udržať vzdialenosť alebo útok začal bezprostredne na krátku vzdialenosť, je dôležité využiť rôzne typy blokov alebo odklonení ruky s nožom.

Väčšinou potom nasleduje kontrola ruky s nožom a protiútok. Ak útočníkovi nevypadne nôž z ruky následkom nášho protiútoku, je tu aj možnosť ho odzbrojiť. To sa však odporúča robiť až vo chvíli, kedy je útočník neschopný ďalej útočiť, prípadne o ten nôž bojovať.

Po útoku a úspešnej obrane je dôležité vykonať hmatovú kontrolu celého tela, aby ste zistili zranenia a vážnosť situácie. Adrenalín totiž blokuje vnímanie bolesti a v prípade zasiahnutia kľúčových častí tela môžete potrebovať neodkladné zdravotné ošetrenie.

Napriek tomu, že strach z napadnutia nožom prirodzene vyvoláva obavy a stres, nie je nutné byť neustále v strehu a za každým rohom čakať útočníka. Väčšinou stačí vnímať okolie, všímať si ľudí okolo vás, dôverovať intuícii a nebáť sa odísť (či utiecť), aj keby ste sa mali cítiť trápne.

Citované zdroje: https://www.urbanfitandfearless.com/2016/09/self-defence-against-knife-attacks.html

sebaobrana pre zeny

30 % ZĽAvy

Na vybrané online kurzy 
sebaobrany pre ženy

Jednodňový intenzívny kurz

Naučte sa 5 zásad sebaobrany za 5 hodín! V jednodňovom intenzívnom kurze povzbudzujúcej sebaobrany sa zameriame najmä na verbálnu sebaobranu a asertívnu komunikáciu pri najbežnejších scenároch (vymedzenie hraníc voči cudzím ľuďom aj blízkym osobám v neželaných situáciách). Taktiež sa naučíme 2 jednoduché fyzické techniky sebaobrany.